február 23

rögzített fogszabályozó készülék

0  comments

rögzített fogszabályozó készülék

A rögzített fogszabályozó részei a következők:

bracket/zár/- direkt ragasztással helyezzük fel a fogra ív- a brackettek slotjába illesztve összeköti a fogakat szólógumi, vagy kikötődrót- ívet a brackethez rögzíti. Használunk hagyományos fém, és kerámia bracketteket egyaránt. A fém-hez való hozzászokás nehezebb, jobban irritálja a száj nyálkahártyáját/ ennek kiküszöbölésére viaszrudat adunk/, esztétikai szempontból hátrányosabb. Eltávolítása viszont egyszerűbb és gyorsabb.

A porcelán zárak szebbek, kevésbé sértik a nyálkahártyát, a hozzászokás könnyebb, eltávolításuk viszont nehezebb, kellemetlenebb, hosszabb ideig tart. A kerámia zárakhoz fehér ívet, fehér kikötődrótot, vagy átlátszó szólógumit használunk hogy még esztétikusabb legyen. Kezelési időben nincs köztük különbség.

Egy átlagos fogszabályozó kezelés 1-1,5 évig tart. Az ideális aktiválási terminus 2 hét. Amennyiben az aktiválás ritkábban történik a kezelési idő megnő.

A rögzített készülékes technikák közül a straight-wire, illetve a light-wire -t alkalmazzuk eltérő esetekben. A straight -wire-nél erősebb ívek mentén tolórugókkal, és gumiligatúrákkal végezzük a fogmozgatást. A light-wire-nél vékony ívekkel, az azokba belehajlított loopok segítségével szabályozunk.

A kezelés 5 fázisból áll:

– nivellálás

– vezetés

– kontrakció

– korrekció

– retenció

A kezelés végén, miután eltávolítottuk a készüléket, mindig szükséges valamilyen retenciós megoldás, legtöbbször lemez, de van a szájpadlás felőli oldalon (palatinálisan) felragasztott flexibilis ív is, mivel meg tudjuk akadályozni a fogak visszarendeződését. Erre a csontosodás befejeztéig van szükség, amely az előírás szerint kétszer olyan hosszú, a rögzített készülékkel végzett aktív kezelési idő.

Természetesen a készüléket akkor távolítjuk el, ha a páciens maradéktalanul elégedett.

A kezelés fájdalommal nem jár, de a felhelyezést követően, illetve az aktiválások után kellemetlen, feszítő érzés jelentkezhet. Érzékenyebb páciensnél előfordulhat aphta, vagy reaktív gingivitis.

Gyakran előfordul, hogy szükséges a maradó fogak eltávolítása. Ez leggyakrabban az első kisörlő (4.fog), alul esetenként az első metsző.

Amennyiben az 5-ös, 6-os fogak tömöttek mérlegelhetjük azok eltávolítását, extrakcióját. Ilyenkor természetesen nő a kezelési idő.

A felhelyezést követően két napig pépes étrend ajánlott, illetve a kezelés teljes ideje alatt célszerű tartózkodni a keményebb, magvas ételektől / chips, pattogatott kukorica, stb./ Sportolóknak baleset elkerülésére fogvédőt adunk.

Loved this? Spread the word


About the Author

Dr. Matyasi Gábor

Related posts

teleröntgen

​Read More

tágító készülék

​Read More

szeparálók

​Read More

fogszabályozó rugók

​Read More
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Subscribe to our newsletter now!

>